Hmyzí hotely a čmelíny


Hmyzí domky využívají včely samotářky, které nevyužívají žádný včelí úl, pak broučci, slunéčka sedmitečné a mnoho dalších hmyzích živočichů. Hmyzím domečkem pomůžete nejenom sobě, ale přispějete i k ochraně přírody, zajistíte rovnováhu a rozmanitost živočichů v okolí. Naše hmyzí domky z masivního dřeva lze používat po celý rok.

Čmelín je budka, či domeček, který využívají pouze čmeláci. Jedná se o vestavěnou chodbičku s výplní z nejkvalitnějšího ovčího rouna, ve kterém si čmelák vytvoří svoji dutinku. Pokud je pro čmeláky v okolí zajištěn dostatek potravy, je vhodné pomoci čmelákům instalací vhodného domečku. Tím se přispěje k ochraně přírody a docílí se rovnováhy a pestrosti živočichů v okolí.

Čmelín můžete umístit kdekoliv. Optimálním místem pro umístění čmelínu je polostín, případně stín pod listnatými stromy, v klidné části zahrady s ranním sluncem. Čmelín nikdy nesmí být umístěn na přímé slunce.

Čím více čmelínů bude umístěno, tím bude vyšší pravděpodobnost osídlení. Mezi jednotlivými čmelíny by měla být mezera alespoň 20 cm.