Krmení včelstva


Krmení včelstva provádí včelař z toho důvodu, aby včely měly dostatečné množství zásob na zimu a aby posléze mohl odebrat včelám co nejvíce medu. Včelař krmí včely náhražkou květového nektaru (cukr a voda), který nasají a odnosí si ho do úlu. V úlu včely náhražku uloží do plástů, jako by se jednalo o normální nektar. Nejčastěji včelař využívá dva typy krmiv: medocukrové těsto a cukerný roztok.

Medocukrové těsto je směs tekutého medu a bílého práškového cukru s konzistencí kaše. Do misky se nalije med a přimíchá se trošku cukru, aby se dosáhlo práškové konzistence. Nejčastěji medocukrové těsto používají včelaři při krmení včel na jaře.

Cukerný roztok vznikne zalitím cukru krystalu horkou vodou a postupně se tato směs míchá. Jakmile se cukr rozpustí, nechá se vychladnout. Používá se pouze bílý cukr. Pokud by včelař použil hnědý přírodní cukr, mohl by způsobit včelám vážné problémy. Včelaři tuto variantu krmení používají nejčastěji při krmení ve velkém, před zimou, anebo na dokrmení oddělků.